Císařská louka je ostrov, který se nachází na Smíchově a měří 1,7 km. Dnes zde funguje přístav malých plavidel, ale také ochranný přístav pro velké lodě v případě povodní.
Veslařský ostrov najdeme v Podolí, jak kopíruje nábřeží. Jsou zde klubovny, loděnice a další vodácká zařízení pro vltavský jachting, kanoistiku a veslování.
Pravobřežní
Slovanský ostrov, též známý jako Žofín, najdeme mezi mezi Jiráskovým mostem a mostem Legií. S Masarykovým nábřežím je ostrov propojen malým mostem z roku 1948.
Jako jeden z mála není
Petržilkovský ostrov přístupný veřejnosti. Najdeme ho při levobřežním Janáčkově nábřeží vedle Dětského ostrova a Jiráskova mostu.
Dětský ostrov o rozloze 1,83 ha najdete při levém břehu Vltavy mezi mostem Legií a Jiráskovým mostem. S Janáčkovým nábřežím je ostrov spojen segmentovou lávkou.
Uprostřed řeky najdeme
Střelecký ostrov. S oběma břehy jej spojuje most Legií. Ostrov se dočkal v září roku
2013 nového otevření po velké rekonstrukci.
Ostrov Kampa je půvabné místo, které tvoří organickou součást Malostranského nábřeží. Právě od Malé Strany jej odděluje tzv.
Čertovka, slepé rameno Vltavy ne nadarmo nazývané
Pražské Benátky.
Křížovnický ostrov možná ani neznáte. Nachází se schovaný pod Karlovým mostem u pravého břehu Vltavy. Ostrov byl vždy velmi malý, ale ještě víc ho zmenšila úprava při stavbě Křížovnického náměstí v 19. století.
Ostrov Štvanice se vytvořil v místech mezi Karlínem a Holešovicemi, kde byla řeka mělká a vytvořila se zde řada říčních ostrovů. Většina z nich postupně zanikla při regulacích říčního koryta.
Libeňský ostrov je dnes ostrovem jen jménem. Připojením k libeňskému břehu se z něj stal poloostrov.
Císařský ostrov, často zaměňovaný s Císařskou loukou a naopak, náleží do katastru Bubenče. Je to největší pražský ostrov, měří 29 ha. Na dnešní ploše ostrova ležela i část Královské obory.