Císařský ostrov, často zaměňovaný s Císařskou loukou a naopak, náleží do katastru Bubenče. Je to >největší pražský ostrov, měří 29 ha. Na dnešní ploše ostrova ležela i část Královské obory, dnes známé jako Stromovka. Ostrov darovaly čeští stavové císaři Rudolfovi II., odtud také jeho název.
Mezi lety 1899 – 1902 zde vyrostl plavební kanál a zdymadlo Podbaba, které také významně ovlivnily řečiště Vltavy. Kanál měří 2,8 km a mimo jiné odřízl sady patřící ke Královské oboře, přerušil původní říční rameno, tekoucí k Císařskému mlýnu. Z něj po jeho částečné zasypání zbylo jen torzo, tzv. Malá říčka.
Ostrov je propojen s pevninou třemi mosty a jednou lávkou. Na ostrově najdeme mimo jiné i pražský jezdecký areál, který byl po katastrofálních povodních v roce 2002 nově vybudován včetně koňských stájí a kryté venkovní jízdárny.
Na ostrově stojí také Ústřední čistírna odpadních vod pro Prahu, která stále čeká na svou modernizaci. Nevyhovuje zcela normám Evropské unie na obsah dusíku ve vypouštěné vodě.
Zajímavost:
Pokud by Vás zajímalo, jak mohly vypadat peřeje v Praze na Vltavě, pak je najdete na pravé straně Císařského ostrova. Jedná se zřejmě poslední takovýto přírodní úsek koryta Vltavy na území Prahy.