Kampa

Ostrov Kampa je půvabné místo, které tvoří organickou součást Malostranského nábřeží. Právě od Malé Strany jej odděluje tzv. Čertovka, slepé rameno Vltavy ne nadarmo nazývané Pražské Benátky. Nejstarší písemné zmínky o Kampě jsou datovány až roku 1169. Jeho rozloha činí 2,65 ha.

Kde se vzalo jméno Kampa úplně zřejmé. Kampa dlouho neměla žádné jméno nebo se jí říkalo jen Ostrov. Název Kampa se objevuje se až ve 2. polovině 18. století a není zcela jasné, z čeho toto jméno vzniklo. Možná bylo odvozeno z latinského campus (ploché pole, planina), nebo ze staročeského zákampí (stinné místo). Podle některých se Kampa nazývá podle měšťana Gangsela z Campu, který tu v 17. století měl dům.

Na Kampě se nejprve nacházely zahrady, od 15. století zde byly stavěny mlýny a mlýnské zahrady. Je mlýn Huť, Velkopřevorský mlýn a známé Sovovy mlýny, dnešní sídlo Musea Kampa. Jako jejich pozůstatek zde najdeme velká dřevěná mlýnská kola. Od roku 1884 vede na ostrov nové schodiště z Karlova mostu.

Původně na ostrově byly také zahrady, které byly po 2. světové válce propojeny ve veřejný park. V Kaiserštejnské zahradě stojí dnešní Lichtenštejnský palác a vedle domek, nazývaný také Werichův domek, kde bydlel Josef Dobrovský a později Jan Werich. Poblíž Sovových mlýnů stojí menší dům, původně obydlí převozníka, dnes rybí restaurace. V domu U Zlatých nůžek pak bydlel malíř a ilustrátor Adolf Kašpar.

Zajímavost:

Možná Vás to překvapí, ale Kampa je také umělý ostrov. Byl postupně navyšován náplavami a navážkami, především pak po velkém požáru Malé Strany a Hradčan v roce 1541.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.