Pravobřežní Slovanský ostrov, též známý jako Žofín, najdeme mezi mezi Jiráskovým mostem a mostem Legií. S Masarykovým nábřežím je ostrov propojen malým mostem z roku 1948.
Ostrov se dříve nazýval také Barvířský podle místního barvíře kůží, který ho od roku 1817 vlastnil. Roku 1838 dostal své druhé jméno, Žofín, podle rakouské arcivévodkyně Žofie, matky císaře Františka Josefa I. Jednou z nejvýznamnějších událostí na ostrově bylo konání Slovanského sjezdu roku 1848, které dalo ostrovu také jeho dnešní název.
Budova Žofína, která slouží společenským událostem, jako jsou například plesy, vznikla roku 1884 podle návrhu Jindřicha Fialky. Slovanský ostrov se tak stal až do postavení Obecního domu centrem českého společenského života.
Na ostrově najdeme ještě jednu významnou budovu. Je to spolková budova SVU Mánes s výstavní síní a uměleckou kavárnou, která je v současnosti v rekonstrukci. Roku 2002 zasáhly ostrov a všechny jeho budovy ničivé povodně, které ho značně poškodily. K obnově a zprovoznění budov došlo pak v září 2003.
Zajímavost:
Ostrov o rozloze 2,2 ha vznikal naplavováním půdy za Šítkovskými mlýny už od 17. století. Dnešních rozměrů dosáhl především díky povodni roku 1784, která přinesla velké naplaveniny. Ostrov byl pak zpevněn zdí a osázen stromy.