Rotunda sv. Martina

Rotundu sv. Martina najdeme na Vyšehradě, kde stojí už od 2. poloviny 11. století. Nechal ji postavit první český král Vratislav I. a zřejmě sloužila jako farní kostel pro předhradí Vyšehradu.

Během husitských válek jako jediná ještě spolu s kostelem sv. Petra a Pavla nebyla poničena. Po roce 1650, kdy za Ferdinanda III. začala na Vyšehradě vyrůstat vojenská pevnost, byla rotunda přeměněna na skladiště prachu. Její likvidace hrozila i roku 1841, kdy překážela komunikaci mezi Pankrácí a Novým Městem. Zásluhou hraběte Chotka byla zachována.

Obnova a záchrana rotundy přišly od vyšehradské kapituly, která ji roku 1875 zakoupila. Návrh na její obnovu zpracoval architekt Antonín Baum a na vnitřní výmalbě se podíleli významní malíři své doby. Oltářní obraz je od Františka Sequense. Dnešní podoba je dána několika dalšími rekonstrukcemi.

Průměr rotundy činí 650 cm a románské zdivo má sílu 95 - 97 cm. Vchod rotundy byl původně na západ. Střecha je zakončena tzv. lucernou s půlměsícem a křížem, ostění je zdobeno lisény.

Kdo se podívá nad nerománský portál, najde tam zazděnou dělovou kouli z obléhání Prahy Prusy v roce 1757.

Rotunda dnes patří římskokatolické církvi při kostele sv. Petra a Pavla na Vyšehradě a spravuje ji vyšehradská kapitula.

Zajímavost:

Rotunda sv. Martina představuje nejstarší dochovanou stavbu na Vyšehradě a nejstarší rotundu v Praze. Rotundy sv. Longina a sv. Kříže jsou mladšího data.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.