Staroměstská tržnice se nachází na Starém Městě v Rytířské ulici mezi Příkopy a Staroměstským náměstím.
Dříve se v těchto místech rozprostíraly různě zaměřené trhy, jako byl například trh vaječný, máselný a drůbežářský. Prodávaly se zde i levné boty a hliněné nádobí. Nedaleko odsud se nacházel také Uhelný trh, kde byly k dostání květiny, nádobí, nářadí, ale bylo možné se zde i najíst, neboť se zde prodávalo hotové jídlo, jen udržované v teple ve velkých hrncích. Na Zelném trhu se prodávala zelenina, v Kotcích byl zase trh bramborářský. Název dnešního Ovocného trhu vypovídá o prodeji ovoce.
Veškerý prodej tehdy probíhal z dřevěných bud nebo pultů zastíněných jen slunečníky, takže se tu o velké hygieně a kultuře prodeje mluvit nedalo. Z toho důvodu rozhodli pražští radní, že bude postavena Staroměstská tržnice jako zastřešená budova. Kvůli její výstavbě byly zbourány 4 staré domy.
Na základě projektu architekta Jindřicha Fialky zde vznikla čtyřpatrová novorenesanční stavba se dvěma vjezdy, kavárnou, výčepem, obchody a kancelářemi. Tržnice dokončil roku 1897 až stavitel Antonín Novotný. U hlavního vchodu najdeme vymalované lunety s motivy pražských trhů a v průčelí jsou vidět znaky českých měst. Celá stavba je zastřešena ocelovou obloukovou konstrukcí na litinových sloupech se skleněnou osmibokou kupolí uprostřed. Nacházelo se zde zhruba 149 stánků.
Rekonstrukce tržnice v 80. letech 20. století zcela zakryla její historický ráz a krásu. Oblouková litinová konstrukce střechy byla zakryta zateplovacím stropem na způsob sádrokartonu. V tržnici dnes najdeme provozovnu supermarketu, čínské prodejce, ale nic, co by připomínalo její dřívější lesk. Magistrát hl. m. Prahy připravuje projekt, který by tržnici vrátil do původní podoby a v jejích prostorách by pak otevřel celoroční farmářské trhy nabízející produkty českých farmářů.
Zajímavost:
Litinové sloupy střešní konstrukce byly duté a sloužily tak jako ventilace do sklepních prostor, kde byly sklady a chladírny. Dalším moderním prvkem bylo osvětlení obloukovými lampami Františka Křižíka. Můžeme tak říci, že Staroměstská tržnice byla v době svého vzniku jednou z nejmodernějších staveb svého druhu v Evropě.