Jako šestý most po proudu Vltavy v Praze počítáme Jiráskův most. Vznikl proto, že rozvíjejícímu se průmyslovému Smíchovu už nedostačovalo spojení Palackého mostem.
Během 4 let tak v roce 1933 vyrostl železobetonový most dlouhý 310 m a široký 21 m. Jeho autory byli inženýr František Mencl a architekt Vlastimil Hofman. Jeho uvedení do provozu probíhalo ve dvou etapách. V první se rozjely tramvaje po jeho střední části a o dva roky později byl zprovozněn zbytek mostu. Koleje byly později odstraněny.
Most se přes řeku klene 5 betonovými pilíři a 6 parabolickými oblouky. Před uměleckou stránkou mostu byla upřednostněna jeho funkcionalita, proto je umělecká výzdoba je strohá. Povrch je z omítky z umělého kamene, most má betonové zábradlí a stožáry osvětlení mají terasový hlazený povrch. Na obou předmostích stojí pylony s obelisky a dekorativními kašnami.
Zajímavost:
Svůj název most dostal po slavném českém prozaikovi a dramatikovi, Aloisi Jiráskovi, který mezi roky 1903 - 1930 bydlel u úpatí mostu v domě čp. 1775 na dnešním Jiráskově náměstí.