Šítkovská vodárenská věž, někdy nazývaná také Hořejší, se nachází na jižním konci Slovanského ostrova a těsně sousedí s budovou SVÚ Mánes.
Byla původně dřevěná, díky čemuž také roku 1501 zcela vyhořela. Nová kamenná věž, která se nám do dnešních dnů dochovala, je z roku 1591. Svou tak charakteristickou barokní báň dostala po opravě vynucené ostřelováním švédskými vojsky v roce 1648.
Svému účelu, tedy rozvádění vody do kašen Nového Města, sloužila věž do roku 1847. Poté byly její vodárenské stroje rozebrány a měla být zbourána. Před zkázou ji zachránila Umělecká beseda. Věž byla rekonstruována po roce 1980 a znovu pak v roce 1996.
Pod věží dříve stávaly tzv. Šítkovské mlýny, nazvané po svém majiteli. V roce 1930 byla na jejich místě postavena budova Spolku výtvarných umělců Mánes.
Zajímavost:
Šítkovská vodárenská věž představuje nejšikmější věž v Praze. A to je už co říct! Vždyť ne nadarmo se Praze říká "stověžatá". Od svislé osy je vychýlená o zhruba 115 cm. Naštěstí díky několika zásahům, kdy byla staticky zajištěna, se její odklon už nezvětšuje.
Zajímavostí je i smutný fakt, že v letech 1977 až 1989 se v jejím posledním patře nacházela pozorovatelna StB. Ta tu byla zřízena pro sledování nepohodlné politické osoby, Václava Havla, který bydlel v domě na nedalekém Rašínově nábřeží.