Palác Kinských, nazývaný také Golz-Kinských, se nachází na severovýchodním okraji Staroměstského náměstí. Jedná se o rokokovou budovu, o jejíhož autora se vedou spory. Buď byl autorem projektu Anselmo Lurago nebo K. I. Dientzenhofer. Stavba vznikala mezi lety 1755 - 1765 pro Jana Arnošta Golze a pohltila dva původní domy. Po smrti prvního majitele zakoupil palác František Oldřich hrabě Kinský a dědil se v rodu po generace až do roku 1945. Velké přestavby se palác dočkal od roku 1836, kdy byl k budově připojen sousední dům a interiér byl upraven v empírovém klasicismu.
Autorem sochařské výzdoby průčelí byl Ignác František Platzer, který zde ztvárnil alegorie Živlů a antická božstva.
Poslední velká rekonstrukce proběhla mezi roky 1995 – 2000. Byla při ní zrestaurována knihovna Kinských a byly veřejnosti zpřístupněny unikátní románské a gotické sklepy. Návštěvník si v paláci dnes může prohlédnout stálou expozici Národní galerie, nazvanou Umění Starého světa. Dále si zakoupit knihy v Kafkově knihkupectví nebo navštívit unikátní výstavu Pod hladinou Vltavy.
Palác Kinských patří mezi národní kulturní památky.
Zajímavost:
Palác se stal rodištěm první nositelky Nobelovy ceny míru, Berty Suttnerové-Kinské. Ve druhém patře paláce sídlilo také německé gymnázium, na které v letech 1893-1901 chodil mladý Franz Kafka a jeho otec měl v přízemí obchod s galanterií, viz naše prohlídka Po stopách Franze Kafky. V novodobější historii sídlilo do roku 1929 v paláci Polské velvyslanectví.
Balkon paláce Kinských se stal také svědkem neslavného projevu Klementa Gottwalda 25. února 1948, jímž byla zahájena etapa nesvobody České republiky.