Kostel sv. Štěpána najdeme na Novém Městě v Praze. Založen byl již za Karla IV. roku 1351 a představoval jeden ze dvou farních kostelů nově založeného Nového Města pražského.
Jedná se o gotickou trojlodní baziliku, která na svém místě vyrostla mezi lety 1351 - 1401. Drobnější stavební úpravy pocházejí z období baroka.
V 70. letech 19. století se Josef Mocker zasloužil o rozsáhlou novogotickou úpravu. Při té příležitosti získala hlavní věž o výšce 57 m stanovou střechu s věžičkami.
Také interiér kostela je primárně gotický, avšak vnitřní zařízení převážně z doby raného baroka. Na stěnách najdeme dochované zbytky gotických nástěnných maleb s mariánskou tématikou. Z raně barokní výzdoby je potřeba zmínit obrazy Karla Škréty.
Vedle kostela najdeme samostatnou zvonici. Ta byla postavena po roce 1600, protože věž kostela nemohla unést tíhu zvonů a hrozila zhroucením. Zvon Štěpán, který v ní dnes visí, váží 2 tuny.
Okolo kostela najdeme hřbitov, který je zde zmiňován již za vlády Karla IV. Na svou dobu byl dokonce velmi rozlehlý a říkalo se mu "poutnický". Byli sem totiž pohřbíváni poutníci, kteří zemřeli v Praze při pouti. Později byl využíván jako morový hřbitov, kdy v roce 1502 sem bylo přivezeno více jak 13 000 obětí moru ze všech měst pražských. Ke zrušení hřbitova došlo až roku 1784.
Zajímavost:
V kostele sv. Štěpána se nachází hrob Matyáše Bernarda Brauna, významného českého barokního sochaře a řezbáře. Jeho sochy, resp. jejich repliky, zdobí například Karlův most.