Palackého most je po proudu řeky pátým pražským mostem, třetím nejstarším mostem a třetím kamenným mostem v Praze vůbec. Můžeme mu ale přiřknout také jedno prvenství a to, že bylo při jeho stavbě použito techniky tzv. kesonového zakládání pilířů. Dříve se mosty zakládaly například v otevřených stavebních jámách.
K jeho výstavbě vedla potřeba vytvořit novou spojnici s rozvíjejícím se průmyslovým Smíchovem. Byl dokončen v roce 1878. Jeho neorenesanční podobu mu vytiskli inženýr Josef Reiter a architekt Bedřich Münzbergr. Most je kamenný z různobarevných žulových kvádrů. Měří na délku 228 m a na šířku má dnes po rozšíření necelých 14 m.
Mostu se nejprve říkalo "Kamenný na Smíchov" nebo "Podskalský". Svůj dnešní název dostal po slavném českém historiku, spisovateli a politiku, Františku Palackém.
Zajímavost:
Čtyři monumentální sousoší, která most zdobila ještě koncem 19. století a byla poškozena leteckými nálety za 2. světové války, dnes na mostě nenajdete. Můžete je ale spatřit v sadech na Vyšehradě. Jedná se o sousoší inspirovaná českou mytologií od slavného sochaře J. V. Myslbeka.