Důležitý pro Bertramku je rok 1784, kdy se jejími majiteli stali manželé Duškovi. František Xaver byl klavírista, skladatel a pedagoga a Josefina operní pěvkyně. Předpokládá se, že to byli právě oni, kdo se přičinil o uvedení Mozartových oper Únos ze Serailu a Figarova svatba v Praze, a kdo pozval W. A. Mozarta do Prahy.
Právě pobyt Mozarta na Bertramce roku 1787, během nějž dokončoval také operu Don Giovanni před premiérou ve Stavovském divadle 29. 10. 1787, proslavil tuto usedlost po celém světě. Podruhé pobýval na Bertramce ještě roku 1791.
V 19. století zakoupil vilu velký Mozartův obdivovatel, Lambert Popelka a poslední majitelka odkázala vilu ve 20. letech 20. století mezinárodní nadaci Mozarteum ve Vídni. Od ní jí o pár let později vykoupila Mozartova obec v Praze a vlastnila ji až do roku 1986, kdy ji převzal stát. Poté usedlost prošla rekonstrukcí a byl zde roku 1956 otevřen Památník W. A. Mozarta a manželů Duškových, spravovaný Národním muzeem.
Od roku 2000 bylo možné navštívit novou stálou expozici v 7 místnostech, z nichž Mozart ve 2 bydlel. Nacházely se tam původní nábytek a všechny památky na Mozarta i manžele Duškovy, jako hudební nástroje, obrazy, rytiny, rukopisy, dopisy, tisky a další.
Součástí Bertramky je i zahrada se salou terrenou, která je využívána jako koncertní síň, pískovcová fontána a plastika W. A. Mozarta od Tomáše Seidana z roku 1876
Bertramka byla roku 2009 navrácena původnímu majiteli, Mozartově obci.
Zajímavost:
Na Bertramce při svém pobytu složil Mozart pro Josefinu Duškovou koncertní árii Bella mia fiamma, addio, kterou jí také věnoval.