Novorenesanční budovu Státní opery najdeme na Novém Městě v blízkosti Národního muzea. Současné stavbě předcházela mnohem prostší stavba Novoměstského divadla, v níž se hrálo až do roku 1885, kdy bylo zbouráno.
Rok poté byla zahájena architektem Alfonsem Wertmüllerem stavba nového divadla vycházející z plánů vídeňské firmy specializované na stavbu divadel. Vzniklo tu tak Nové německé divadlo jako reprezentativní scéna Pražanů německé národnosti. Slavnostně byla otevřena 5. ledna 1888 představením Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, kterou předvedl německý divadelní spolek.
20. století přineslo divadlu mnohé změny. Zajímavou pozitivní roli sehrálo divadlo poté, co v Německu nastoupili fašisti. Divadlo se tehdy stalo útočištěm pronásledovaných německých umělců. Během okupace se nazývalo Deutsches Theater. Po válce se stalo českým lidovým divadlem a nazývalo se Divadlo 5. května. Následně se stalo divadlo součástí Národního divadla a teprve roku 1992 získalo statut samostatné instituce s názvem Státní opera Praha. Od roku 2012 opět probíhá proces sloučení baletních a operních souborů Národního divadla a Státní opery.
Budova opery, která byla rekonstruována v letech 1967 – 73, má bohatě zdobené průčelí bustami od sochaře Otto Mentzela, které zpodobňují Goetha, Mozarta, Schillera. Dále v tympanonu se nachází 13 plastik s výjevy z antické mytologie. Interiér divadla byl naopak částečně pojat jako připomínka obětí fašismu. Své busty zde mají Josef Čapek, Julius Fučík, Anna Letenská, Bedřich Václavek, Vladislav Vančura a další. Pamětní deska s verši Stanislava Kostky Neumannna je taktéž věnovaná této vzpomínce.
Zajímavost:
Ve Státní opeře zpívala řada světoznámých hvězd, mezi nimi i Enrico Caruso nebo 2011 George Michael. V r. 1910 zde byla uvedena světová premiéra Elektry Richarda Strausse.