První taková projekční aparatura, byla vyrobena německou firmou Zeiss roku 1923. Planetária se postupně šířila po celém světě, až jej pro velký úspěch diváků koupila vláda v 50. letech 20. století pro Prahu. Chyběla však pro něj speciální budova a tak nakonec byla vybráno místo na okraji Stromovky.
Architektem dnešního Planetária byl Jaroslav Fragner. Planetárium bylo otevřeno roku 1960 a tehdy patřilo k jednomu z nejmodernějších na světě. Dokonce i dnes se řadí mezi jedno z největších.
Původní přístroj, kterým bylo planetárium vybaveno, je stále funkční, ale už technicky zastaralý. Proto bylo v 90. letech 20. století planetárium vybaveno novým projekčním zařízením firmy Zeiss, zvané Kosmorama. Postupně byla přidána i doplňková projekční technika, širokoúhlá, celooblohová a panoramatická projekce a nový laserový projekční systém.
Zajímavost:
Kosmoramu řídí soubor počítačů. Sestává z 230 projektorů, 120 projekčních žárovek a 16 motorů. Oblohu dokáže zobrazit, jak vypadala kdykoliv v minulosti, ale i nasimulovat, jak bude vypadat v budoucnosti. Umí vykreslit všechny typy zatmění Slunce a Měsíce, zobrazit komety a mnohé další.