Faustův dům nebo také Mladotovský palác, můžete navštívit na Novém Městě na Karlově náměstí. Jádro domu pochází už z gotiky.
Dům často měnil majitele, až propadl císaři Ferdinandu I., který jej věnoval svému osobnímu lékaři. Dům byl ve 2. polovině 16. století renesančně upraven a následně jej koupil roku 1590 známý anglický alchymista a šarlatán Magistr Edward Kelly. Kelly byl do Prahy pozván na dvůr Rudolfa II., který mu udělil trvalý pobyt v Praze. Právě v tomto domě prováděl Kelly různé alchymistické pokusy, díky čemuž se také zasloužil o jeho temnou pověst.
Další přestavby se dům dočkal kolem roku 1620 za nového majitele. Druhé své jméno, Mladotovský palác, nese po majitelích z 18. století, hrabatům Mladotům ze Solopysk. Oni také dali dům přestavět do dnešní barokní podoby. Stavbu provedl František Maxmilián Kaňka.
Zajímavé je, že to byli také Mladotové, kteří přispěli k temné pověsti domu. Ferdinand Antonín Mladota byl totiž podivínský a v domě dělal chemické a fyzikální pokusy. V domě měl i několik přístrojů, které využívaly principy elektřiny, optiky a magnetismu, pohybující se figuríny poháněné nataženým perem a mnohé další na tu dobu záhadné a nevysvětlitelné věci, které vzbuzovaly nedůvěru a šířily pověry o tom, že je hrabě spojen s ďáblem.
Teprve romantismus 19. století propojil tajemný dům se starou legendou o doktoru Faustovi, který za své mistrovství v černé magii upsal svou duši ďáblu a ten jej pak odnesl do pekel. Cesta do pekla měla vést dírou ve stropě právě Mladotovského paláce. Tento otvor se prý dlouho nedařilo zazdít.
S Mladotovským palácem sousedí kostel a zahrada. Právě do zahrady vede překrásná barokní brána, Dienzenhoferovou dílo. Mladotové o dům přišli pro nedostatek financí a nejprve v něm sídlil Ústav hluchoněmých a od 20. století patří Fakultní nemocnici. Ačkoli byl roku 1945 při spojeneckých náletech na Prahu dům zasažen bombou a poničen, naštěstí nevyhořel. Kompletní rekonstrukce domu probíhala od roku 1969.
Nástěnné a nástropní malby představují alchymistické pomůcky, symboly a značky a pocházejí nejspíš z období manýrismu v 16. století.
Zajímavost:
K temné pověsti domu asi přispěl i doktor Karl Jaenig, někdejší kaplan sousedního kostela, který dům obýval a spravoval na přelomu 19. a 20. století. Jeho úchylkou bylo sbírání všeho, co souviselo se smrtí, a tak se u něj shromažďovaly funerální předměty. Říkalo se, že má doma lebku, kus šibenice a spí v rakvi.