Nechal jej roku 1414 pro svou soukromou potřebu postavit kanovník a stavitel Svatovítské katedrály Václav z Radče. Jedná se tak o jeden z prvních vrcholně středověkých domů na Hradčanech, na jehož stavbě se podíleli kameničtí mistři právě svatovítské huti.
Původně měl podobu solitérního dvorce, jehož obytná část měla věž, což bylo na svou dobu neobvyklé. Dodnes jsou její zbytky rozpoznatelné v rohu stavby. Dům měl také svou kapli zasvěcenou Nanebevzetí Panny Marie, jejíž interiér byl vyzdobený.
Osobnost Václav z Radče je úzce spjata se stavbou chrámu sv. Víta, jehož byl kanovníkem a od roku 1379 pátým ředitelem stavby. Proto jeho bustu najdeme mezi dalšími slavnými osobnostmi na svatovítském triforiu, kam byla dodatečně vsazena.
Václav z Radče odkázal svůj dům pražské kapitule, a proto zůstal sídlem kapitulního probošta. Dům byl v 15. století přestavěn a jeho dnešní podoba je výsledkem barokní přestavby v 18. století.
Při další přestavbě v 19. století byl zbořen malý kanovnický domek, byl uzavřen dřívější průjezd, který vedl vstupní věží a byl zřízen nový vjezd vraty do dvora. Hlavní průčelí domu zdobí barokní kartuš s obrazem sv. Jana Nepomuckého. Ten tu údajně i kdysi bydlel jako generální vikář arcibiskupa Jana z Jenštejna.
Zajímavost:
Od roku 1950 až do roku 1991, kdy zemřel, zde žil spisovatel Jiří Mucha, syn Alfonse Muchy.