Bludiště

Pro účely výstavy bylo uvnitř umístěno kruhové panoráma s průzory na střídající se stereoskopické diapozitivy zajímavých českých míst. Největší zajímavostí pak bylo velké dioráma boje Pražanů se Švédy na Karlově mostě roku 1648. Rozloha obrazu činí 80 m2 a je dílem bratří Adolfa a Karla Liebscherových. Součástí dioramatu je i plastické popředí, které pomáhá vtáhnout do děje. Jeho autory byli Vojtěch Bartoněk a Karel Štapler. Obraz i s architektonickou kompozicí měli autoři hotový za 50 dní. Pavilon a jeho expozice sklidily na výstavě velký úspěch.

Později byl pavilon přenesen na Petřín a místnost s diapozitivy byla vyměněna za zrcadlové bludiště, dioráma bitvy zůstalo. V druhé místnosti byla od roku 1911 nainstalována vypouklá a vydutá zrcadla, která díky svému zakřivení deformují obraz člověka, který stojí před nimi. Proto se tato místnost nazývá Síň smíchu. V bludišti se nachází celkem 31 obyčejných a 14 zkreslujících zrcadel. Poslední rekonstrukce proběhla roku 1975.

Zajímavost:

Bludiště bylo po skončení výstavy demontováno a přemístěno z původního místa na nároží Průmyslového paláce na dnešní místo na Petříně. Navíc na střeše bludiště si všimněte korouhviček. Jsou na nich jména řemeslníků, kteří se o stavbu zasloužili. Napsali si je tam sami.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.